Sukcesja w firmie

Każdego miesiąca w Polsce umiera około 100 przedsiębiorców, a ich firmy, często budowane przez długie lata, kończą swój byt prawny z dnia na dzień. Podobnie każdego miesiąca wiele spółek upada po śmierci jednego ze współwłaścicieli, który nie zadbał odpowiednio o kwestie sukcesyjne. W naszym artykule wyjaśniamy, na czym polega sukcesja w firmie.

Ryzykowny biznes

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wpisanej do CEIDG, spółek cywilnych oraz spółek osobowych tj., jawnych, partnerskich, komandytowych czy komandytowo-akcyjnych, co do zasady, śmierć przedsiębiorcy równa się faktowi likwidacji firmy. Jednoosobowe firmy, tak popularne w Polsce, w szczególności stanowią najbardziej ryzykowny model prowadzenia biznesu, gdyż w sytuacji śmierci przedsiębiorcy firma traci byt prawny, a wraz z tym pojawia się lawina przykrych konsekwencji, m.in. bezwzględna wymagalność spłaty kredytów czy dotacji, wygaśnięcie umów leasingowych i konieczność zwrotu przedmiotów leasingu, natychmiastowe wygaśnięcie koncesji, licencji i kontraktów handlowych, a także innych umów.

Nieuregulowana sukcesja w firmie

Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: Jan prowadzi firmę transportową, ma w leasingu 20 samochodów ciężarowych, duży kredyt inwestycyjny i 30 pracowników. Posiada wszelkie niezbędne licencje, a firma rozwija się książkowo. Pewnego dnia Jan ma zawał serca, który kończy się śmiercią. Pozostawia żonę i dwoje dzieci bez środków do życia, bo wszystkie środki firmowe zostają zamrożone, a firma z dnia na dzień przestaje istnieć. Przedmioty leasingu należy zwrócić, mimo iż część z nich już praktycznie została spłacona, bank wymaga natychmiastowej spłaty kredytu, pracownicy tracą pracę. Wszystko mogłoby wyglądać inaczej, gdyby Jan zawczasu zabezpieczył kwestie sukcesji w swojej firmie.

Nowe prawo sukcesyjne

Wraz z wejściem w życie zeszłej jesieni nowego prawa sukcesyjnego (ustawa z dn. 5 lipca 2018 o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej) pojawiło się pewne rozwiązanie dla przedsiębiorców pośrednio zabezpieczające losy ich firm w przypadku ich śmierci. Mowa o możliwości ustanowienia zarządcy sukcesyjnego, który mając legitymację do prowadzenia firmy będzie mógł kontynuować jej działalność po śmierci przedsiębiorcy. Rozwiązanie to jednak nie jest wolne od wad.

Jak zabezpieczyć interesy firmy – prosta sukcesja w firmie

Warto odpowiednio wcześnie zastanowić się nad planami sukcesyjnymi, zwłaszcza jeśli sytuacja rodzinna lub biznesowa jest skomplikowana. Wówczas, gdy sam zarząd sukcesyjny nie będzie rozwiązywał problemów, rozsądnie byłoby rozważyć zmianę formy prawnej prowadzonej działalności. Biuro Rachunkowe GRIMP służy pomocą przy przeprowadzeniu procedury przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółkę komandytową, które pozwalają na bezpieczne prowadzenie biznesu i ograniczenie odpowiedzialności wspólnika za zobowiązania firmy. Doświadczenie w przeprowadzaniu procesów restrukturyzacyjnych pozwoli nam dopasować dla Państwa najbardziej optymalne rozwiązanie, które zabezpieczy Państwa interesy.

Już 21 listopada organizujemy bezpłatne szkolenie z sukcesji “Firma na pokolenia”. Serdecznie zapraszamy!