Biuro rachunkowe Grimp Zielona Góra

Potrzebujesz pomocy, wsparcia, porady?
Zgłoś się do nas!

Podatki

  zwolnienie z zus
 • Zwolnienie z ZUS

  12 kwietnia 2021
 • Do końca kwietnia 2021 r. przedsiębiorcy prowadzący przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną określonym PKD mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące styczeń-luty 2021 r. Kody PKD uprawniające do zwolnienia weryfikowane będą w stosownych bazach na dzień 30 listopada 2020 r. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o tym, komu przysługuje zwolnienie z ZUS.

  nowa struktura jpk_vat 2020
 • Nowa struktura JPK_VAT 2020

  25 września 2020
 • Od 1 października 2020 r. wszyscy przedsiębiorcy będą mieć obowiązek wdrożenia nowej struktury JPK_VAT szczegółowo opisanej w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Wprowadzona nowa struktura JPK_VAT 2020 ma celu uproszczenie raportowania prowadzonych ewidencji dotyczących podatku VAT, ponieważ od 1 października przedsiębiorcy będą przesyłać jeden plik JPK_VAT – dotychczasowe deklaracje VAT-7 oraz VAT-7k zostaną zastąpione jednym dokumentem elektronicznym JPK_VAT, który zawierać będzie część ewidencyjną oraz deklaracyjną.

  ulga podatkowa ip box
 • Ulga podatkowa IP Box

  20 lutego 2020
 • W 2020 r., podobnie jak to było w 2019 r., przedsiębiorcy będą mieć możliwość skorzystania z ulgi w podatkach dochodowych PIT i CIT. Ulga podatkowa IP Box da możliwość rozliczenia dochodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej według stawki na poziomie 5 proc. Jest ona dopełnieniem obowiązującej od 2016 r. ulgi B+R, która gwarantuje przedsiębiorcom dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.

  mikrorachunek podatkowy
 • Mikrorachunek podatkowy

  2 grudnia 2019
 • Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 roku. Po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy. Mikrorachunek podatkowy służyć będzie tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na twój ROR.

  pit 8c po nowemu
  obowiązkowy split payment
 • Obowiązkowy split payment?

  9 maja 2019
 • O split payment pisaliśmy na naszym blogu w ubiegłym roku. Teraz temat znów powraca ze zdwojoną siłą, a wszystko to za sprawą zmian. Przewidują one, że do końca 2019 roku wejdzie w życie obowiązkowy split payment.