Najem w działalności opodatkowany ryczałtem

Od 2021 r. najem w działalności, podobnie jak najem prywatny, będzie można opodatkować ryczałtem 8,5% przychodów (i 12,5% od nadwyżki ponad 100 tysięcy złotych). Przedstawiamy w artykule, jakie zmiany wprowadzi najem w działalności opodatkowany ryczałtem.

Najem w działalności opodatkowany ryczałtem – nowelizacja ustawy

Zmiana dotycząca poszerzenia grona podatników, którzy będą mogli stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zawarta jest w projekcie nowelizacji ustaw: o PIT, o CIT, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz innych ustaw 28 września 2020 r. przyjętym przez rząd i skierowanym do Sejmu.

Dzięki nowelizacji grono podatników uprawnionych do ryczałtowego rozliczenia najmu znacząco się powiększy. Po pierwsze dlatego, że limit przychodów umożliwiających stosowanie tej uproszczonej formy zwiększy się ośmiokrotnie, tj. z 250 tys. euro do 2 mln euro. Po drugie, będą mogli go stosować przedsiębiorcy prowadzący te rodzaje działalności, które obecnie są wyłączone z ryczałtu (zlikwidowany zostanie załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku). Wśród nich są m.in. usługi związane z najmem.

Najem w działalności opodatkowany ryczałtem – zasady

Dziś ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płacą tylko ci, którzy wynajmują swoje nieruchomości prywatnie. Nowelizacja ma umożliwić również przedsiębiorcom korzystanie z ryczałtowego rozliczenia. Resort finansów potwierdził, że na podstawie projektowanego art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku stawki 8,5 proc. oraz 12,5 proc. będzie można stosować do:

  • przychodów z tzw. najmu prywatnego,
  • przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, czyli przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, które to przychody są również zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej,
  • świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
  • świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1).

Zmiany stanowić będą dużą korzyść dla podatników będących przedsiębiorcami, którzy nie ponoszą istotnych ciężarów przy wynajmowaniu mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Podatnicy ci, co prawda nie odliczą kosztów, ale podatek zryczałtowany może być dla nich na zasadach ogólnych czy wg stawki liniowej, co finalnie będzie dla nich korzystniejsze.

Jeśli interesuje Cię tematyka nieruchomości w prowadzeniu biznesu, zerknij na nasze inne artykuły – Prowadzenie biura oraz Wirtualne biuro.