W marcu 2019 roku wszedł w życie e-dowód. Jest to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Co nam daje taki e-dowód? Czy czeka nas teraz konieczność zmiany dowodów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polegają zmiany.
Dowód elektroniczny wygląda podobnie jak dotychczasowe dowody. Jedyną zewnętrzną nowością jest na awersie (pierwszej stronie dokumentu) numer CAN. Znajdziemy go również zapisanego w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer CAN jest potrzeby do tego, by skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Ma on jeszcze jedno ważne zadanie – zabezpiecza dowód przed odczytaniem przez osoby nieuprawnione danych zapisanych w warstwie elektronicznej. Wydawane po 4 marca 2019 roku dowody posiadają warstwę elektroniczną z niewidocznym gołym okiem, wbudowanym chipem. E-dowód działa bezstykowo, wystarczy więc go położyć na czytniku.
Nowy dowód elektroniczny umożliwia logowanie się do portali administracji publicznej korzystając z bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty). Dzięki niemu można także elektronicznie podpisywać dokumenty. W warstwie elektronicznej e-dowodu znajdą się też dane jego właściciela – w tym fotografia zapisana jako zdjęcie biometryczne. Tym samym będzie to dokument podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Dzięki znajdującej się w e-dowodzie aplikacji ICAO obsługa na lotnisko powinna przebiegać szybciej i sprawniej. E-dowód umożliwia korzystanie z podpisu kwalifikowanego oraz potwierdzenie obecności w danym miejscu i czasie.
Podsumujmy – e-dowód może pełnić następujące funkcje:
Co istotne, nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Nadal potwierdza on tożsamość i obywatelstwo, a także uprawnia do przekraczania granic państw, które uznają go za dokument podróży.
Na początek najważniejsza informacja – jeśli dowód osobisty jest ważny, nie musisz go wymieniać. Proces wymiany dowodów będzie trwał 10 lat i potrwa do 2029 roku. Jeśli jedna chcesz uzyskać dowód elektroniczny już teraz, wniosek możesz złożyć w dowolnym urzędzie gminy, bez względu na miejsce zameldowania oraz przez Internet. Więcej informacji znajdziesz tu – https://obywatel.gov.pl/. Uwaga! Od marca zmienił się nieznacznie dotychczasowy formularz wniosku. Poszerzono go o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty. Nowością jest też sekcja z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu elektronicznego. Dlatego też warto zapoznać się ze zmianami i z wymogami dotyczącymi zdjęcia. Niepoprawne zdjęcie bowiem to najczęstszy błąd w składanych wnioskach.
Rodzic, prawny opiekun bądź kurator może wnioskować o elektroniczny dowód dla dziecka lub podopiecznego.
Zagubienie, uszkodzenie lub kradzież e-dowodu można zgłosić w urzędzie gminy lub przez Internet na wspomnianej już wcześniej stronie obywatel.gov.pl. Jeśli skorzystasz z e-usługi to elektroniczny dowód zostanie od razu unieważniony. Ciekawą opcją jest zawieszenie e-dowodu na 14 dni. Warto wybrać tę opcję, kiedy nie wiesz, gdzie jest dowód, ale liczysz, że jeszcze uda się go znaleźć. Jeśli w czasie dwóch tygodni nie cofniesz zawieszenia – e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Natomiast jeśli cofniesz zawieszenie, e-dowód będzie ponownie ważny. To również możesz wykonać w urzędzie gminy oraz przez Internet. Kradzież e-dowodu należy zgłosić na policji. Wtedy już nie trzeba dodatkowo zgłaszać tego w urzędzie gminy, a elektroniczny dowód zostanie unieważniony.
Utratę e-dowodu koniecznie zgłoś też w dowolnym banku. Zaleca się zrobienie tego nawet jeśli nie posiadasz konta bankowego. Dzięki temu zabezpieczysz się przed oszustami.
Użycie dowodu elektronicznego zabezpieczone jest specjalnym protokołem. Zawsze wymagane jest podanie numeru dostępowego CAN. Numer ten widnieje w warstwie graficznej dowodu osobistego w postaci 6 cyfr na awersie i w postaci kodu kreskowego na rewersie blankietu dowodu osobistego. Ma to na celu zabezpieczenie dostępu do elektronicznych danych bez wiedzy i zgody obywatela. Dodatkowo, aby użyć certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego wymaga się podania kodu PIN1 lub PIN2. Nadaje je osobiście posiadacz dowodu osobistego.