Księgowość online czy stacjonarnie – co wybrać?

Prowadząc lub rozpoczynając działalność gospodarczą, stajesz przed wieloma ważnymi wyborami. Jeden z nich dotyczy tego, czy korzystać z rozwiązań online, czy nawiązać współpracę z biurem rachunkowym świadczącym usługi w modelu tradycyjnym? To bardzo istotne pytanie, na które warto znaleźć prawidłową odpowiedź, aby zapewnić sobie spokój i mieć pewność, że prowadzenie kwestii księgowych odbywa się właściwie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak podjąć optymalną decyzję!

Księgowość internetowa – na czym polega i czy warto z niej skorzystać?

Prowadzona w przestrzeni internetowej księgowość online to usługa dająca przede wszystkim wygodę i pełną dostępność przez 24 godziny na dobę. Dzięki rachunkowym platformom masz możliwość zarządzania finansami Twojej firmy z dowolnego miejsca na świecie. Wszystko odbywa się za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania, które automatycznie przetwarza dane, generuje raporty i wykonuje niezbędne wyliczenia dotyczące podatków i składek. Prowadzenie księgowości online oznacza brak tradycyjnego kontaktu „twarzą w twarz” ze specjalistą, ale za to daje elastyczność i szybkość działania.

Automatyzacja jest tym, czym wyróżnia się wirtualne, internetowe biuro rachunkowe. Usługi online tego rodzaju pozwalają na błyskawiczne uzyskanie informacji, jakie kwoty musisz zapłacić poszczególnym instytucjom, podadzą Ci informacje na temat wynagrodzeń czy przypomną o nadchodzących terminach płatności. Przy całej swojej rozbudowanej funkcjonalności oprogramowanie do księgowości kosztuje stosunkowo niewiele, a na pewno jest znacznie tańsze niż uzyskanie pomocy z biura rachunkowego. Na wykupienie pakietu usług online i prowadzenie finansów drogą internetową wystarczy bowiem kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie.

Księgowość internetowa czy tradycyjne, stacjonarne biuro rachunkowe?

Tradycyjna forma współpracy ze stacjonarnym biurem rachunkowym jest wciąż wybierana przez miliony firm w Polsce. Dlaczego? Jednym z głównych powodów jest bezpośredni kontakt z ekspertem świadczącym usługi księgowe, który zna Twoją firmę i specyfikę prowadzenia danej działalności.

Decydując się na powierzenie rachunkowości tradycyjnemu biuru, a nie internetowemu systemowi, możesz liczyć na indywidualne doradztwo i konkretną, skrojoną na Twoje potrzeby pomoc. Tak samo istotna jest dyskrecja, która odgrywa szczególnie ważną rolę w przypadku dużych spółek ze skomplikowaną strukturą finansową czy dużymi przychodami. W takich firmach często pojawiają się złożone kwestie podatkowe czy prawne, których prowadzenie wymaga głębokiej analizy i specyficznego podejścia. Tylko tradycyjne biuro rachunkowe, a nie internetowe usługi księgowe online mogą zapewnić w takim przypadku odpowiednią asystę, połączoną z fachowym wsparciem merytorycznym.

Tradycyjne biuro rachunkowe czy usługi księgowe online – co wybrać?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, małą firmę lub start-up, księgowość internetowa może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jej prowadzenie daje elastyczność, ciągłą dostępność i oszczędność czasu. Przemawiają za nią również kwestie finansowe, ponieważ jest po prostu tania.

Jeżeli jednak Twoje przedsiębiorstwo jest duże, ma złożoną strukturę finansową lub wykonuje jakieś nietypowe działania wymagające szczególnego podejścia, warto zastanowić się nad tradycyjnym biurem rachunkowym. W tym przypadku indywidualne podejście, doradztwo i dyskrecja mogą bowiem okazać się znacznie cenniejszą korzyścią aniżeli niższa cena, jaką daje prowadzenie internetowej księgowości poprzez usługi online.

Potrzebujesz wsparcia w księgowości? Skonsultuj się z biurem rachunkowym Grimp!

Każdy biznes jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego warto dokładnie przeanalizować potrzeby Twojej firmy i wybrać odpowiednią opcję. Ogólnie rzecz biorąc można jednak stwierdzić, że księgowość online sprawdzi się dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, np. internetową, jak również w małych firmach, podczas gdy z obsługi świadczonej w formie usług stacjonarnych częściej korzystają duże przedsiębiorstwa.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, zapraszamy do biura rachunkowego w Zielonej Górze Grimp. Wiemy, na czym polega zarówno księgowość online, jak i tradycyjna!