Biuro rachunkowe Grimp Zielona Góra

Potrzebujesz pomocy, wsparcia, porady?
Zgłoś się do nas!

Tarcza antykryzysowa – wsparcie dla przedsiębiorców

tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa, czyli projekt zapowiedziany przez Premiera 18 marca 2020 r. tuż po Radzie Gabinetowej, ma ograniczyć skutki epidemii koronawirusa w Polsce. Pakiet pomocowy ma stanowić wsparcie dla gospodarki dotkniętej kryzysem w wyniku pandemii.W najbliższych dniach ma on znaleźć odzwierciedlenie w projektach ustaw, które trafią do Sejmu.

Tarcza antykryzysowa – 5 filarów wsparcia

Tarcza antykryzysowa jako wsparcie przedsiębiorców

Najważniejsze działania pakietu antykryzysowego:

W przypadku firm, w których w związku z kwarantanną pojawią się przestoje, państwo pokryje połowę wynagrodzenia postojowego pracownika. Limit dopłaty wyniesie 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r., czyli ok. 1900 zł brutto. Propozycja to model 40/40/20, co oznacza odpowiednio: 40% wkładu państwa, 40% wkładu pracodawcy i 20% wkładu pracownika. Oznacza to, że pracownicy firm dotkniętych przestojem w czasach kwarantanny mogą liczyć na pensję w wysokości maksymalnie 3,8 tys. zł brutto, co na rękę daje kwotę około 2,7 tys. zł.

Tarcza antykryzysowa zakłada odroczenie – bez opłat oraz zapewnienie, że późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty.

500 000 mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników, będzie mogło skorzystać z pożyczek w wysokości 5 tys. zł.

Możliwość zawieszenia płatności rat kredytowych i leasingowych.

Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych.

Branże szczególnie dotknięte kryzysem makroekonomicznym (np. transport, turystyka), w sytuacji spadku przychodów firmy o 50% w 2020 r. – w stosunku do 2019 r. – zyskają prawo obniżenia dochodu do opodatkowania o wysokość straty w 2020 r. poprzez korektę CIT za 2019 r. do limitu 5 mln zł.

Małe i średnie firmy będą mogły uzyskać przedłużenie kredytów obrotowych oraz dostać nowe finansowanie zabezpieczone w 80 proc. gwarancjami de minimis BGK.

Fundusz PFR Inwestycje będzie miał do dyspozycji 6 mld zł na dokapitalizowanie tych firm, które nie mają zdolności kredytowej – albo w formie obejmowania udziałów, albo poprzez emisje obligacji.

Wcześniej ZUS poinformował o wprowadzeniu ułatwień w związku z pandemią koronawirusa. Więcej  o tarczy kryzysowej można poczytać na rządowej stronie.