Informator dla Klientów stan na 26.03.

Przedstwiamy najnowsze informacje, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilkunastu godzin, a mają wpływ na prowadzoną działalność w związku z sytuacją epidemii w naszym kraju.

PODATKI

  • Minsterstwo Finansów na Twitterze ogłosiło PRZEŁOŻENIE ZŁOŻENIA DEKLARACJI CIT I ZAPŁATY PODATKÓW DLA PODATNIKÓW CIT DO 31.05.2020. Przepisu jeszcze nie ma, ale forma przekazania pozwala uznać informację za pewną.
  • Dla organizacji pozarządowych termin zostaje wydużony do 31.07.2020.

Ponadto na konferencji prasowej Minister Finansów Tadeusz Kościński ogłosił, że:

  • ROCZNE DEKLARACJE PIT można złożyć po terminie – bez sankcji do 30.05.2020.
  • PŁATNOŚĆ ZALICZEK NA PIT OD PRACOWNIKÓW zostaje przesunięta o 3 miesiące – za marzec, kwiecień i maj płacimy do 20.07.2020.
  • Firmy mogą występować o ROZŁOŻENIE PODATKU NA RATY, PRZESUNIĘCIE TERMINU LUB UMORZENIE NALEŻNOŚCI w ogóle – ministerstwo ma opublikować jeden wniosek celem usprawnienia procedur. Jak tylko ustawa wejdzie w życie i wniosek będzie opublikwany, prosimy zgłosić się do swoich księgowych – będziemy je dla Państwa wypełniać.

ZUS

  • DODATKOWY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Teraz można składać wnioski o zasiłek po 25 marca (pierwsza wersja była do 25 marca) – można złożyć oświadczenie (wzór oświadczenia) do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcie placówki lub wniosek o zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych.

  • ODROCZENIE TERMINU PŁATNOŚCI SKŁADEK / zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty / zawieszenia spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące.
  • Wniosek został uproszczony – najlepiej złożyć go poprzez PUE (tutaj wniosek oraz instrukacja). W razie potrzeby prosimy w tym temacie kontaktować się ze swoim opiekunem GRIMP.

Biuro Rachunkowe GRIMP cały czas pracuje, znaczna część kadry zdalnie, ale jesteśmy do Państwa dyspozycji w każdym aspekcie pomocy kierowanej do przedsiębiorców w tym trudnym okresie. Informacje będziemy aktualizować na bieżąco. Zachęcamy do telefonicznego i e-mailowego kontaktu.