Od czego zależy cena usług księgowych?
Należyte prowadzenie księgowości firmy to nieodzowny element działalności gospodarczej. Zlecenie tego zadania firmie zewnętrznej znacząco odciąża przedsiębiorcę, zwłaszcza jeśli chodzi o sporządzanie dokumentacji, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, sporządzanie sprawozdań finansowych czy pilnowanie terminów składania deklaracji podatkowych VAT, CIT i PIT.
Obsługa biura rachunkowego może mieć bardzo zróżnicowane ceny. Od czego zależą koszty usług księgowych?
Księgowość online czy biuro rachunkowe – co wybrać?
Księgowość online polega na tym, że wymiana dokumentacji następuje drogą elektroniczną, a nie tradycyjną. Biuro rachunkowe GRIMP oferuje jako dodatkową usługę księgowość online. Na czym to polega? Otóż każdy klient otrzymuje swój login i ma dostęp do swoich firm. Logując się na stronę internetową otrzymanymi danymi, zyskuje dostęp do podglądu zestawień przeliczonych przez księgową, rejestrów VAT (SPR i ZAKUP), może także zobaczyć, jakie faktury otrzymał od naszego biura.
Ponadto oferta obejmuje możliwość wysyłki dokumentów (sprzedaż/zakup), które automatycznie trafiają do działu OCR i są przerabiane. Dzięki temu klient nie musi dostarczać takich dokumentów osobiście. Inną ciekawą funkcjonalnością jest moduł umożliwiający wystawienie prostej faktury.
Księgowość online to zatem idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców ceniących sobie nowatorskie podejście do prowadzenia biznesu, oszczędność czasu i nie bojących się nowych technologii.
Zobacz także: Księgowość online czy stacjonarnie – co wybrać?
Zakres usług księgowych – co wpływa na finalny koszt?
Cennik usług biura rachunkowego w dużej mierze zależy od liczby dokumentów związanych z prowadzeniem firmy, rodzaju prowadzonej działalności i metod rozliczeń stosowanych przez biuro.
Liczba dokumentów do rozliczenia i jej wpływ na koszty
Przygotowanie dokumentów związanych z prowadzeniem działalności to podstawowa usługa biur rachunkowych. Najczęściej to właśnie ilość dokumentów do rozliczenia wpływa na końcową cenę za usługi księgowe.
Należy też pamiętać, że ceny usług księgowych będą się różnić w zależności od rodzaju prowadzonej księgowości, formy opodatkowania i specyfiki działalności. Inaczej będzie się prezentować kwota za obsługę księgową firmy na pełnej księgowości generującej w ciągu miesiąca 10 dokumentów, a inaczej gdy generuje 1000 lub więcej dokumentów w miesiącu.
Indywidualne potrzeby firmy – mikroprzedsiębiorcy i duże spółki
Każda firma ma swoje indywidualne potrzeby, a co za tym idzie, opieka biura rachunkowego nie kończy się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych czy handlowych.
Biura rachunkowe oferują szereg dodatkowych usług, które są wyceniane indywidualnie. Do takich usług zaliczamy między innymi:
- prowadzenie rejestrów i rozliczenie podatku akcyzowego,
- ustalanie różnic kursowych,
- sporządzenie bilansu, rachunku zysków i strat w trakcie roku,
- weryfikacja ksiąg podatkowych i innych dokumentów,
- audyty księgowe,
- badanie bilansu,
- wycena przedsiębiorstwa,
- rozliczenia roczne PIT,
- sporządzenie sprawozdania do GUS,
- sporządzanie zestawień,
- sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych,
- wypełnianie wniosków kredytowych, leasingowych,
- rozliczanie transakcji wewnątrzwspólnotowych,
- rozliczanie importu, eksportu,
- sporządzanie i wnoszenie wyjaśnień, odwołań, korekt deklaracji wynikających z winy zleceniodawcy,
- złożenie wniosku o przywrócenie terminu płatności na ubezpieczenie społeczne (ZUS).
Modele rozliczeń stosowane przez biura rachunkowe
Każde biuro rachunkowe ustala własny cennik usług i może on opierać się na różnych metodach wyliczeń. Najczęściej jednak stawkę uzależnia się od miesięcznej liczby dokumentów do zaksięgowania. Wycenie podlegają określone ilości dokumentów, na przykład od 0 do 20, 21 do 40 w skali miesiąca itd.
Cennik obejmuje także formę rozliczenia, na jakiej przedsiębiorstwo się znajduje. Może to być na przykład:
- prowadzenie księgi przychodów i rozchodów (KPiR) z podatkiem VAT,
- prowadzenie ewidencji przychodów (ryczałt) z VAT,
- prowadzenie ewidencji przychodów (ryczałt) bez VAT,
- księgi rachunkowe,
- obsługa płac i kadr z obsługą ZUS i US,
- pełną księgowość spółek z o.o. i komandytowych,
- przejście na podatek CIT estoński (spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z o.o., spółki akcyjne, proste spółki akcyjne).
Jak znaleźć księgowego z najlepszym stosunkiem jakości do ceny?
Poszukując księgowego, który zapewni najbardziej atrakcyjne warunki przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów obsługi, warto przed podjęciem decyzji porównać cenniki usług księgowych różnych biur rachunkowych. Zwykle mają one jedynie charakter poglądowy i nie stanowią same w sobie oferty handlowej, gdyż ostateczna cena usług rachunkowych ustalana jest indywidualnie. Niemniej analiza aktualnych stawek i orientacyjnych cen za interesujące Cię usługi da Ci wgląd w to, czego możesz oczekiwać.
Zachęcamy do skontaktowania się z nami telefonicznie w celu uzyskania szczegółowych informacji o ofercie.