Obowiązkowy split payment?
O split payment pisaliśmy na naszym blogu w ubiegłym roku. Teraz temat znów powraca ze zdwojoną siłą, a wszystko to za sprawą zmian. Przewidują one, że do końca 2019 roku wejdzie w życie obowiązkowy split payment.
Czym jest split payment?
Na początek przypomnijmy, że split payment to mechanizm podzielonej płatności. Korzystanie z takiej formy oznacza, że podatnik płacąc przelewem, płaci odbiorcy kwotę netto i brutto na dwa różne konta. Kwota netto powinna trafić na rachunek rozliczeniowy dostawcy, natomiast kwota podatku VAT powinna znaleźć się na specjalnym rachunku VAT (obowiązkowym dla każdego rozliczeniowego podatnika).
Kiedy podzielona płatność będzie obowiązkowa?
Obecnie split payment jest metodą dobrowolną – funkcjonuje od 1 lipca 2018. Praktyka pokazuje, że z tej formy korzysta coraz więcej firm. Polski Ustawodawca zgłosił do Komisji Europejskiej wniosek o wprowadzenie split payment jako obowiązkowej formy rozliczenia. Wszystko wskazuje na to, że KE przychyli się do wniosku i wkrótce split payment będzie w Polsce obowiązkowy. Zmiany nie będą natychmiastowe, jednak należy liczyć się z tym, że do końca 2019 roku mogą czekać nas spore zmiany.
W jakich branżach split payment?
Początkowo mechanizm podzielonej płatności ma zadziałać w zastosowaniu do firm reprezentujących branże najbardziej narażone na wyłudzenia. Chodzi głównie o firmy z branż stosujących tzw. odwrotne obciążenie (rozliczanie VAT-u przez nabywcę, a nie sprzedawcę). Do takich branż zalicza się np. usługi budowlane, handel urządzeniami elektronicznymi, handel samochodowy i sprzedaż paliw stałych (węgla i koksu).
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zostaną zobligowani do split payment, będą musieli na fakturach zamieszczać adnotację o tym, że płatność musi być wykonana metodą split payment.
Pomysł nadal budzi wiele kontrowersji – przeciwników nie brakuje, zwłaszcza wśród przedsiębiorców, u których split payment wygeneruje tzw. zamrożony vat. Czas pokaże, czy Ministerstwo Finansów zdecyduje o obowiązkowym split paymencie w najbliższym czasie.
Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące zagadnienia split paymentu – zgłoś się do nas! Biuro Rachunkowe GRIMP chętnie doradzi i udzieli wyczerpujących informacji o mechanizmie podzielonej płatności.