Elektroniczne zwolnienia lekarskie – L4 po nowemu
Ze zwolnień lekarskich korzystają wszyscy – zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. 1 grudnia 2018r w życie weszły bardzo istotne zmiany w zakresie zasiłków chorobowych. Wprowadzono elektroniczne zwolnienia lekarskie. Na czym polegają zmiany?
e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie
Jakiś czas temu pisaliśmy już o planowanych zmianach w zwolnieniach lekarskich. Od 1 grudnia lekarze będą mogli wystawiać wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie, tzw. e-ZLA. Do tej pory taka forma zwolnień stanowiła mniej niż 40% wszystkich wystawianych zwolnień, choć trzeba przyznać, że w ostatnim czasie zaobserwowaliśmy ogromne zainteresowanie elektronicznymi zwolnieniami. Taka forma zwolnień to zdecydowanie „dobra zmiana”. Możemy przywołać przynajmniej kilka korzyści wynikających z elektronicznych zwolnień (e-ZLA):
• Samo wystawienie zwolnienia elektronicznego trwa dużo krócej, niż przygotowanie jego papierowego odpowiednika;
• E-ZLA niemal natychmiastowo i automatycznie trafia do dedykowanego systemu ZUS na profil PUE płatnika składek;
• Pracownik nie musi dostarczać pracodawcy papierowego druku;
• Pracodawca nie musi przekazywać druku do księgowości.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie znacząco usprawniają pracę. Jeżeli pracodawca ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych w ZUS-ie [https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi] (a od 1 grudnia 2018 r. jest to obowiązkowe), niemal dla wszystkich sprawa załatwi się automatycznie. Pracodawca o zwolnieniu pracownika dowie się natychmiast po jego wizycie w przychodni, podobnie jak i sam ZUS. Dzięki temu można wskazać jeszcze jedną bezpośrednią korzyść dla pracodawcy – nie będzie ryzyka, że pracodawca niewłaściwie rozliczy składki. Pozwoli to uniknąć również ewentualnych korekt dokumentów rozliczeniowych.
Sam fakt przekazania zwolnienia do pracodawcy i ZUS-u nie jest jednak dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystarczającym impulsem do wszczęcia postępowania zasiłkowego. Pracodawca, aby uzyskać odpowiednie świadczenia, koniecznie musi do ZUS-u złożyć stosowny wniosek. Dotyczy to między innymi osób prowadzących działalność gospodarczą oraz pracowników, którym to ZUS, a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie – wyjątek od reguły
W sytuacji, gdy wizyta lekarska odbędzie się w domu pacjenta, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie w formie tradycyjnej, papierowej. W takim wypadku pacjenci będą musieli zgłosić je do pracodawcy bądź do ZUS-u, z kolei lekarze będą zobligowani wystawić elektroniczne zwolnienia lekarskie w ciągu 3 dni, a następnie wysłać je do ZUS-u.
Platforma Usług Elektronicznych
Jeśli potrzebujesz wsparcia w założeniu Profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), skontaktuj się z Biurem Rachunkowym Grimp – pomożemy!
Możesz także skorzystać z dedykowanej pomocy ZUS:
- Odwiedzając dowolny oddział ZUS;
- Dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr telefonu 22 560 16 00;
- Pisząc email pod adres cot@zus.pl;
- Czatując na stronie www.zus.pl.
Platforma Usług Elektronicznych i e-ZLA to kolejny krok w cyfryzacji polskiej przedsiębiorczości. Zdigitalizowana dokumentacja to spore ułatwienie dla wszystkich stron – przyspieszy wiele procesów i ostatecznie, gdy już się wdrożymy i do niej przyzwyczaimy, zaoszczędzi nam sporo czasu, nerwów i pieniędzy.
Niezależnie od tego czego dotyczą Twoje wątpliwości – w kwestiach księgowych oraz kadrowo-płacowych możesz liczyć na nasze wsparcie i profesjonalne doradztwo. Zapraszamy do współpracy!