E-paragony od 2018 roku?

Resort rozwoju chciałby w Polsce wprowadzić bardzo nowoczesną formę paragonów, mianowicie tzw. e-paragony. Jest jednak wiele wątpliwości, czy pomysł ten jest słuszny i opłacalny. Projekt MR zakłada, że e-paragony miałyby pojawić się już w 2018 roku. Przedsiębiorca byłby zobowiązany do stosowania kas fiskalnych, które paragon miałyby przesyłać bezpośrednio do fiskusa. Sami przedsiębiorcy mają spore zastrzeżenia – poza oczywistym argumentem, że są to dla nich dodatkowe koszty, pojawiają się także wątpliwości dotyczące połączenia z siecią internetową Internet, która bywa zawodna.

Organizacja pracodawców LEWIATAN aprobuje utworzenie centralnej bazy danych przekazywanych przez kasy rejestrujące oraz bezpośrednią transmisję danych pomiędzy terminalem płatniczym i kasą oraz eliminację obowiązku archiwizacji paragonów papierowych – według organizacji Lewiatan jest to bardzo słuszny krok w społeczeństwie cyfrowym, do jakiego dążymy.

Gdyby udało się wyeliminować potencjalne ryzyko utrudnień w postaci problemów z łączem internetowym, pomysł ten byłby bardzo wygodny.  Kolejnym problemem byłoby jeszcze samo dostosowanie sprzętu w firmach, które musiałoby odbywać się na przełomie grudnia i stycznia, co jest bardzo newralgicznym okresem.

Najprawdopodobniej jednak nie dojdzie do wprowadzenia e-paragonów tak szybko jak chciałby tego resort rozwoju, gdyż przynajmniej 722 miejscowości nadal pozbawione są stałego dostępu do internetu, co uniemożliwi w nich funkcjonowanie e-paragonów.