Zwolnienie przedmiotowe z VAT

Obowiązek odprowadzania podatku VAT z zasady dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, niezależnie od wysokości przychodów, którzy zajmują się sprzedażą towarów lub usług objętych ustawą o VAT.

Istnieją jednak wyjątki, w których przysługuje zwolnienie z VAT. Jednym  takich przypadków jest przedmiotowe zwolnienie z VAT, czyli ze względu na przedmiot działalności.

Czym jest zwolnienie przedmiotowe z VAT?

Zwolnienie przedmiotowe z VAT, niezależnie od wysokości obrotów, obejmuje przedsiębiorców, którzy świadczą usługi lub sprzedają towary, o których mowa w art. 43 ust. 1 ustawy VAT. W przeciwieństwie do zwolnienia podmiotowego z VAT, zwolnienie przedmiotowe nie ma limitu wysokości obrotów do 200 000 złotych netto za poprzedni rok obrotowy. Jeśli przedsiębiorca zajmuje się sprzedażą wyłącznie towarów i usług zwolnionych z podatku, nie musi rejestrować się jako czynny podatnik VAT.

Jakie towary i usługi podlegają zwolnieniu przedmiotowemu z VAT?

Szczegółowe informacje na temat towarów i usług zwolnionych z podatku VAT zostały podane we wspomnianym już art. 43, ust 1. Są to:

  • usługi w zakresie opieki medycznej związane z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawie zdrowia – lekarz, lekarz, stomatolog, psycholog, położna lub pielęgniarka,
  • usługi edukacyjne związane z prywatnym nauczaniem na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym – nauczyciel,
  • nauczanie języków obcych,
  • usługi finansowe związane z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi, ubezpieczeniowymi, emerytalnymi, w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i innych zabezpieczeń transakcji, a także udzielania kredytów i pożyczek, których przedmiotem są instrumenty finansowe,
  • usługi rolnicze i dostawa produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego,
  • dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane,
  • usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorarium.

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z VAT?

Przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, jeżeli zajmuje się sprzedażą towarów i świadczeniem usług wymienionych powyżej. W przypadku działalności mieszanej istotne jest właściwe rozgraniczenie uzyskanych dochodów pod kątem źródeł, z jakich pochodzą, a następnie odprowadzenie podatku VAT wyłącznie od tych, które mu podlegają.

Jakie są korzyści i ograniczenia związane z zwolnieniem przedmiotowym z VAT?

Skorzystanie ze zwolnienia z VAT przedmiotowego niesie za sobą korzyści dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim oznacza mniej formalności, gdyż nie ma obowiązku składania deklaracji VAT, rozliczania podatku i prowadzenia ewidencji VAT. To znacząco upraszcza prowadzenie działalności pod kątem księgowo-rachunkowym.

Towary i usługi zwolnione z VAT zwykle są świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, które nie mają możliwości odliczenia podatku VAT. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oferować niższe ceny za towary i usługi, jednocześnie nie ponosząc dodatkowych kosztów związanych z tym podatkiem.

A w przypadku prowadzenia działalności mieszanej można równocześnie wykorzystywać zwolnienie podmiotowe i przedmiotowe z VAT. Taka możliwość istnieje, gdy kwota sprzedaży podlegającej opodatkowaniu nie przekroczyła 200 000 złotych. Kwestię przedmiotowego zwolnienia z VAT, a przekroczenia limitu wskazanego w ustawie reguluje art. 113 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług

Mówi on, że do limitu nie wlicza się dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych z podatku, jednak nie obejmuje to transakcji związanych z nieruchomościami, usług ubezpieczeniowych i innych wymienionych w art. 43, 1 ustawy o VAT, pkt 7, 12 i 38-41, jeżeli mają charakter pomocniczy.

Zobacz również: Kwestia VAT po wznowieniu działalności gospodarczej

Jakie formalności trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego?

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą opierającą się wyłącznie na sprzedaży towarów i usług zwolnionych przedmiotowo z podatku VAT, nie będzie rozliczać podatku VAT z tytułu sprzedaży. Nie ma potrzeby powiadamiać o tym Urzędu czy dopełniać dodatkowych formalności. Taki przedsiębiorca nie musi też rejestrować się do VAT za pośrednictwem formularza VAT-R, składać deklaracji czy prowadzić ewidencji VAT.