PIT kasowy – kto może z niego skorzystać i jakie ma ograniczenia?
Metoda kasowa rozliczania przychodów – co warto wiedzieć?
Metoda kasowa rozliczania przychodów to specyficzny sposób ewidencjonowania dochodów, dostępny dla niektórych podatników prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. Aby móc skorzystać z tej metody, należy spełnić określone warunki.
Kto może stosować metodę kasową?
Metoda kasowa przysługuje podatnikom, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 1 000 000 zł. Dodatkowo, podatnik nie może prowadzić ksiąg rachunkowych oraz musi złożyć odpowiednie oświadczenie do urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego danego roku podatkowego.
Kiedy powstaje przychód?
Podstawową zasadą metody kasowej jest to, że przychód powstaje w momencie uregulowania należności przez kontrahenta, jednak nie później niż w ciągu 2 lat od daty wystawienia faktury lub w momencie likwidacji działalności.
Ograniczenia i wyjątki
Metoda kasowa dotyczy wyłącznie transakcji między przedsiębiorcami i musi być udokumentowana fakturami. Nie można jej stosować w przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi, firmami z rajów podatkowych czy przy sprzedaży środków trwałych.
Podatnik, który wybierze metodę kasową, musi stosować ją przez cały rok podatkowy. Jeśli zdecyduje się z niej zrezygnować, powinien poinformować urząd skarbowy do 20 lutego kolejnego roku.
Stosowanie metody kasowej może być korzystne dla firm o płynności finansowej uzależnionej od terminów zapłat, ale wymaga ścisłego przestrzegania przepisów i terminów.
Skonsultuj się ze swoją księgową już dziś! Pomożemy Ci sprawdzić, czy kasowy PIT to rozwiązanie dla Twojej firmy – wybór tej metody rozliczeń jest możliwy do 20 lutego 2025 r.