Wydatki świąteczne – co wrzucić w koszty?
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas – zarówno w życiu osobistym, jak i firmowym. Z punktu widzenia pracodawcy to w wielu przypadkach czas urlopów, przerw w pracy i odpoczynku. Czy niewątpliwą świąteczną okoliczność, jaką jest Boże Narodzenie, możemy również wykorzystać zawodowo? Czy dzięki temu można podnieść firmowe morale, a przy tym nie ponosząc ogromnych kosztów? Niektóre wydatki świąteczne możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Podpowiadamy które.
Wydatki świąteczne w firmie
Ostatnio pisaliśmy o obowiązkach pracodawcy zimą, a tym razem poruszamy temat kosztów związanych z Bożym Narodzeniem. Wiele wydatków świątecznych można wpisać w koszty uzyskania przychodu w firmie. Wydatki świąteczne, które można w ten sposób rozliczyć to między innymi imprezę firmową z wigilią dla pracowników, prezenty świąteczne i ozdoby okazjonalne do biura.
Impreza firmowa – wigilia dla pracowników
W wielu firmach organizuje się tzw. wigilie pracownicze. W zależności od tego, jak duża jest firma i jak duży budżet może przeznaczyć na to wydarzenie, wigilie organizowane są w restauracjach lub w siedzibie firmy. Pracodawca, który na wigilię firmową zaprosi wyłącznie pracowników (zatrudnionych), może wydatki na taką uroczystość potraktować jako koszt uzyskania przychodu. Jakie wydatki można wrzucić w tzw. koszty? Zakup towarów niezbędnych do organizacji imprezy, wynajęcie sali, organizację cateringu oraz rachunek z restauracji czy fakturę od firmy, która zorganizuje cały event.
Prezenty świąteczne dla pracowników i partnerów biznesowych
Pracodawca może również zasponsorować swoim pracownikom prezenty świąteczne. Będą one stanowiły koszt podatkowy, jednak wyłącznie pod warunkiem przekazania ich pracownikom z tzw. środków obrotowych (prezenty ze środków z ZFŚS nie stanowią kosztów). Niestety, prezenty świąteczne przeznaczone dla kontrahentów nie są wydatkiem kosztowym. Wszelkie podarunki, których celem nie jest reklama są tzw. wydatkiem na reprezentację. Pod tę kategorię wpisują się również drogie podarunki z logotypem firmowym firmy przekazującej.
Prezenty dla dzieci pracowników
W wielu polskich firmach istnieje zwyczaj przygotowywania paczek od Mikołaja dla dzieci pracowników. Sam zakup paczki i przekazanie jej pracownikowi nie jest bezpośrednim kosztem. Można jednak zorganizować wigilię dla dzieci pracowników, zatrudnić na tę okoliczność św. Mikołaja i wówczas wręczyć prezenty dzieciom pracowników. Takie prezenty będą działaniem wspomagającym budowanie więzi z firmą, co pozwala jednoznacznie zakwalifikować je jako wydatki świąteczne (pod warunkiem, że również wydatki pochodzić będą ze środków obrotowych).
Ozdoby świąteczne i dekoracje
Wszelkiej maści ozdoby, dekoracje i akcesoria świąteczne można traktować jako koszty podatkowe. Oczywiście jeśli koszty te będą uzasadnione i nie będą odbiegały cenowo od ogólnie przyjętych norm.
Bony dla pracowników
W okresie świątecznym wielu pracowników otrzymuje również bony zakupowe, które są formą prezentu świątecznego. Takie bony również należy potraktować jak wspomniane wyżej prezenty świąteczne. Jeżeli będą opłacone ze środków obrotowych, pracodawca może wpisać je w koszt uzyskania przychodu.
Szukasz pomysłu na to, jak zintegrować pracowników firmy przy okazji świąt? Chcesz wiedzieć, jak wykorzystać święta w swojej firmie do budowania relacji biznesowych? Dowiedz się jak oszczędzać na świątecznych wydatkach w firmie – zapraszamy do konsultacji! Biuro Rachunkowe GRIMP chętnie podpowie, w jaki sposób zaangażować środki, by obie strony były zadowolone!