Kiedy przedsiębiorca musi zainstalować kasę fiskalną?
Zmieniające się przepisy sprawiają, że coraz większa liczba podatników jest zobowiązana do stosowania kasy fiskalnej i wystawiania paragonów w swojej działalności. Korzystanie z urządzeń fiskalnych znacząco ułatwia uporządkowanie sprzedaży i rozliczeń z klientami.
Dlatego warto wiedzieć, kto obecnie ma obowiązek rejestracji drukarki fiskalnej, kto jest z tego obowiązku zwolniony i jak prawidłowo zainstalować kasę fiskalną.
Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek zainstalować kasę fiskalną?
Obowiązek korzystania z kasy fiskalnej jest uzależniony od wysokości obrotów i rodzaju prowadzonej działalności. Co ważne, nawet jeśli przedsiębiorstwo nie musi jej instalować, nadal jest zobowiązane do wystawiania rachunków i faktur swoim klientom.
Limity obrotu i ich wpływ na obowiązek posiadania kasy fiskalnej
Podstawowym kryterium dotyczącym posiadania terminala elektronicznego jest osiągnięcie rocznego obrotu na poziomie 20000 złotych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej i rolnikami ryczałtowymi. Na limit ten składa się cały obrót, niezależnie od rodzaju sprzedawanych towarów czy usług. Nie wlicza się do niego natomiast sprzedaż nieruchomości, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych, jeżeli ich sprzedaż jest udokumentowana fakturą.
Branże i usługi objęte obowiązkiem kasy fiskalnej
Konieczność korzystania z kas fiskalnych i drukarek fiskalnych obejmuje następujące branże i usługi:
- sprzedaż gazu płynnego,
- przewozy pasażerskie, samochodowe,
- usługi taksówkarskie,
- sprzedaż silników do napędów pojazdów i motocykli,
- sprzedaż sprzętu fotograficznego, oprócz części i akcesoriów do wyposażenia fotograficznego,
- sprzedaż komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,
- sprzedaż nośników cyfrowych i analogowych,
- sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku,
- dostawa wyrobów używanych jako paliwa silnikowe, dodatki lub domieszki do paliw silnikowych,
- sprzedaż wyrobów tytoniowych, alkoholu powyżej 1,2%, napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych powyżej 0,5%, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
- sprzedaż perfum i wód toaletowych, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.
Oprócz wyżej wymienionych towarów i usług, ze zwolnienia z obowiązku posiadania kas rejestrujących nie zaliczają się następujące czynności:
- naprawa pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów,
- wymiana opon i kół,
- badania i przeglądy techniczne pojazdów,
- opieka medyczna lekarzy i dentystów,
- doradztwo podatkowe,
- usługi prawnicze,
- usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
- usługi obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wstęp,
- usługi związane z wyżywieniem świadczone w stacjonarnych placówkach gastronomicznych, catering,
- usługi kulturalne i rozrywkowe – wstęp na przedstawienia cyrkowe,
- usługi rozrywkowe i rekreacyjne – wstęp do wesołego miasteczka, parku rozrywki, dyskoteki, sali tanecznej,
- mycie i czyszczenie samochodów i podobnych usług.
Jakie są wyjątki od obowiązku instalacji kasy fiskalnej?
Przedsiębiorca może być zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeżeli dokonuje dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i zwolnionych z ewidencjonowania. W przypadku prowadzenia sprzedaży zwolnionej z ewidencjonowania, jak i tej, która zwolnieniu nie podlega, nie ma obowiązku korzystania z drukarki fiskalnej, jeżeli udział obrotów uzyskanych ze sprzedaży zwolnionej w ogólnym obrocie w poprzednim roku był wyższy niż 80%.
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy także podatników prowadzących sprzedaż przez Internet z systemem wysyłkowym (poczta lub kurier), jednak muszą zostać spełnione pewne warunki. Dostawca towaru musi otrzymać w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji dowodów zakupu musi jasno wynikać, jakie konkretnie czynności zostały wykonane i na czyją rzecz (dane nabywcy, adres).
Jak zainstalować kasę fiskalną – krok po kroku?
KROK 1 – zakup kasy fiskalnej – obecnie nie jest wymagane zgłoszenie zakupu kasy fiskalnej do Naczelnika Urzędu Skarbowego.
KROK 2 – fiskalizacja – może jej dokonać uprawniony do tego serwisant. Fiskalizację wykonuje się poprzez jednokrotne i niepowtarzalne uaktywnienie trybu fiskalnego pracy kasy i wpisanie numeru NIP do pamięci fiskalnej. Numer ewidencyjny nadawany jest podczas fiskalizacji.
KROK 3 – zawiadomienie podatnika o miejscu instalacji kasy – w terminie 7 dni od daty fiskalizacji należy zgłosić kasę do Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Konsekwencje nieinstalowania kasy fiskalnej w wymaganym terminie
W sytuacji, gdy podatnik jest zobowiązany posiadać kasę fiskalną, ale go nie dopełnia, grozi mu odpowiedzialność za przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny. Jej wysokość zależy od tego, czy mamy do czynienia z przewinieniem mniejszej lub większej wagi, o czym decydują okoliczności danej sprawy.