Wakacje składkowe dla przedsiębiorców

W związku z corocznym podniesieniem płacy minimalnej i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia rosną także składki na ubezpieczenia społeczne. W związku z tym Sejm przyjął projekt ustawy o tzw. wakacjach od składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców w celu ich wsparcia i ułatwienia im prowadzenia działalności gospodarczej.

Na czym mają polegać wakacje od ZUS? Kto może z nich skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić?

Na czym polegają wakacje od ZUS-u?

Celem wprowadzenia „wakacji od ZUS” ma być odciążenie finansowe przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z projektem będą mogli raz w roku być zwolnieni z opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

Obejmują one także składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w dowolnie wybranym miesiącu. Obowiązkowa pozostaje natomiast składka zdrowotna i ją należy opłacić w terminie. Z wakacji od ZUS będzie można skorzystać już od grudnia 2024 roku, gdyż przepisy wejdą w życie od dnia 1 listopada 2024 r.

Ulga w postaci „składkowych wakacji” dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy i nie obejmuje osób przez niego ubezpieczanych (pracowników, osób współpracujących, zleceniobiorców). Zwolnienie będzie udzielane w ramach pomocy de minimis.

Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć wniosek do ZUS-u. Wniosek o wakacje składamy w miesiącu poprzedzającym miesiąc „wakacji składkowych”. Od 1 listopada 2024 roku zostanie on udostępniony na stronie eZUS/PUE (wniosek RWS). Można go złożyć w formie elektronicznej.

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych?

Wakacje od ZUS to dobrowolne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG, niezależnie od wybranej formy rozliczenia podatku dochodowego. Ulga obejmuje osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, liniowych lub ryczałtem od przychodów z działalności gospodarczej oraz osoby rozliczające się przez kartę podatkową.

Nie każdemu przedsiębiorcy opłaca się skorzystać z wakacji od ZUS. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność oraz osoby płacące składki w ramach małego ZUS-u już korzystają ze zmniejszonych świadczeń, więc w ich wypadku oszczędności będą mniejsze. Największe korzyści ze zwolnienia ze składek w ramach wakacji składkowych odniosą natomiast przedsiębiorcy płacący pełen ZUS.

Należy pamiętać, że ZUS może przeprowadzić kontrolę u przedsiębiorcy składającego wniosek o zwolnienie ze składek w celu sprawdzenia prawidłowości i rzetelności danych, wszelkich informacji i oświadczeń podanych we wniosku. Jeżeli kontrola wykaże jakieś nieprawidłowości, ZUS wyda decyzję odmowną.

Warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z ulgi

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie, należy spełnić następujące warunki:

  1. Złożyć stosowny wniosek do ZUS w miesiącu poprzedzającym ten, który ma być objęty ulgą.
  2. W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku przedsiębiorca miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnych, chorobowych, rentowych, wypadkowych czy zdrowotnych nie więcej niż 10 osób.
  3. W ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających złożenie wniosku przedsiębiorca nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w tym czasie osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.
  4. Jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku, a także w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia jego złożenia przedsiębiorca nie wykonywał pozarolniczej działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres prowadzenia działalności w roku kalendarzowym jej rozpoczęcia lub w poprzednim roku kalendarzowym.
  5. W miesiącu kalendarzowym, który poprzedza miesiąc złożenia wniosku, przedsiębiorca jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.