Rower na firmę – czy to w ogóle możliwe?

Niemal każdy pracodawca do prowadzenia swojej działalności wykorzystuje samochód. Ostatnio pisaliśmy już o możliwościach odliczenia zakupu i eksploatacji samochodu w firmie. Ale czy samochód to jedyny środek lokomocji, jaki możemy wykorzystywać w firmie? Okazuje się, że nie. Przepisy przewidują, że również rower i skuter mogą stanowić pełnoprawny firmowy środek transportu w firmie. Jak rozliczyć skuter i rower na firmę? Zapraszamy do lektury!

Rower i skuter w firmie

Modę na wykorzystywanie rowerów i skuterów w firmach tłumaczy przede wszystkim coraz większą urbanizacją miast. W dużych ośrodkach przemieszczanie się rowerami czy skuterami jest dużo szybsze niż jazda samochodem po zakorkowanym mieście. Dlatego właśnie coraz częściej pracownicy i sami pracodawcy przesiadają się na rowery. Stąd poszukiwanie sposobów jak rozliczyć skuter lub rower na firmę i w ten sposób zaoszczędzić.

Jak wprowadzić rower do firmy i jak wpisać go w koszty działalności gospodarczej?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kosztem uzyskania przychodu mogą być wyłącznie takie wydatki, które w jasny sposób przyczyniają się bądź bezpośrednio do uzyskania przychodu bądź utrzymania go lub zabezpieczenia jego źródła. Zarówno rower jak i skuter mogą z powodzeniem być wpisane w koszty bezpośredniego uzyskania przychodu. Rowery i skutery ujęte jako środki transportu to doskonale uzasadnione i niezbędne wydatki na firmę. Dojazdy z domu do pracy, z pracy do domu, kursy w czasie pracy, dojazdy na spotkania z klientami – bez tego trudno funkcjonować w firmie. Czy posiadanie roweru lub skutera na firmę dyskwalifikuje nas z posiadania samochodu firmowego? W żadnym wypadku – jeżeli posiadanie wszystkich środków transportu potrafimy uzasadnić. Nie będzie żadnych przeciwwskazań, by w ewidencji środków trwałych pojawił się samochód, rower i skuter.

Rower w kosztach firmowych

W zależności od tego jaka jest wartość początkowa roweru (lub skutera) firmowego, możemy zaewidencjonować go w kosztach firmowych na dwa sposoby. Jeżeli wartość roweru nie przekracza 3500 zł netto (w przypadku podatnika VAT), przedsiębiorca nie musi ujmować zakupionego roweru w ewidencji środków trwałych. Taki zakup wystarczy zaksięgować jednorazowo w kolumnie 13 KPiR – pozostałe wydatki. W sytuacji, gdy zakup roweru lub skutera to wydatek większy niż 3500 zł netto, a planowana eksploatacja roweru (skutera) wynosi więcej niż 12 miesięcy, pojazd należy zakwalifikować jako firmowy środek trwały. W takim wypadku kosztem podatkowym będą comiesięczne odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej sprzętu. Podobnie jak w przypadku samochodów firmowych, koszty bezpośrednio związane z eksploatacją roweru, mogą być zaliczane do kosztów podatkowych. W przypadku przedsiębiorców, którzy zakupili skuter na firmę, do kosztów zaliczyć mogą wydatki na rejestrację skutera, zakup paliwa, zakup części. W przypadku roweru do takich kosztów należy serwisowanie roweru, zakup ubezpieczenia.

Rower i skuter na firmę a VAT

W przypadku zakupu roweru na firmę, czynny podatnik VAT może odliczyć sobie aż 100% naliczonego VAT-u od zakupu roweru. Z kolei przy zakupie skutera, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Obostrzenia wynikają z definicji ustawy Prawo o ruchu drogowym, w której skuter uznawany jest za pojazd dwukołowy lub trzykołowy, który posiada silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm sześciennych lub silnik o mocy elektrycznej nie większej niż 4 kW oraz prędkości maksymalnej 45 km/h. I właśnie o prędkość pojazdu się rozchodzi. Ten sam akt prawny podaje również definicję pojazdu samochodowego. Pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, który umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. W związku z tym, jeżeli zakupiony na firmę skuter nie przekracza prędkości maksymalnej 25 km/h, nie będzie traktowany jako pojazd samochodowy. Przedsiębiorca będzie mógł wówczas odliczyć aż 100% VAT-u od zakupu skutera i innych wydatków związanych ze skuterem firmowym. Jeśli przekracza prędkość 25 km/h, w myśl ustawy będzie samochodem. Wówczas możliwość odliczenia podatku podyktowana jest typem użytkowania pojazdu. Jeśli przedsiębiorca używa skutera tylko do celów firmowych, może odliczyć 100% VAT od zakupu skutera, zakupu paliwa, części i serwisowania. Używanie tylko do celów firmowych oznacza: prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu do celów VAT, zgłoszenie pojazdu na VAT-26 w urzędzie skarbowym. Ponadto w firmie musi funkcjonować regulamin użytkowania pojazdu w działalności gospodarczej. Jeśli skuter używany jest do pracy oraz w celach prywatnych, pracodawca nie musi dokumentować przebiegu pojazdu. W takiej sytuacji może odliczyć maksymalnie 50% na zakup skutera, paliwa i wydatki związane z jego eksploatacją.

ZGŁOŚ SIĘ DO BIURA RACHUNKOWEGO GRIMP

Chcesz wiedzieć więcej o zagadnieniach takich jak rower czy skuter na firmę? Zgłoś się do Biura Rachunkowego GRIMP – wyjaśnimy wszystko i znajdziemy optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojej firmy!