Polscy przedsiębiorcy, którzy są coraz bardziej niezadowoleni z kształtu przepisów podatkowych, szukają alternatywy dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Alternatywy, która będzie furtką do większych zarobków, niższych podatków, większej satysfakcji. Jedną z opcji jest założenie firmy właśnie w Czechach. Czy jest to jednak opcja równie dobra dla każdego?
Zakładanie firmy w Czechach stało się w Polsce popularne już kilka lat temu. Nasi sąsiedzi, czy też raczej ich przepisy podatkowe i obowiązki administracyjne, są dla nas na tyle atrakcyjne, że coraz częściej decydujemy się założyć firmę właśnie tam. Dlaczego?
Po pierwsze: dużo mniejsza biurokratyzacja środowiska prowadzenia działalności. I to niezależnie od tego jaką działalność chcemy prowadzić. Nie bez znaczenia jest też argument oszczędności – okazuje się bowiem, że w związku z obciążeniami podatkowymi i administracyjnymi, przedsiębiorca również może sporo zyskać.
Istotnym atutem czeskiej przedsiębiorczości jest również fakt, że w Czechach o wiele łatwiej jest uzyskać niezbędne koncesje i pozwolenia – Republika Czeska pod tym kątem jest dużo bardziej elastyczna i przychylna przedsiębiorcom, a biurokracja jest ograniczona przy tym do formalnego minimum.
• płaska stawka podatku dochodowego w przypadku spółek (19%);
• dwie stawki dla osób fizycznych (15% i 22%);
• wysokość stawki składkowej i emerytury przedsiębiorcy zależy od uzyskiwanego dochodu;
• możliwa jest elektroniczna komunikacja z urzędami na każdym szczeblu – 99,9% spraw da się załatwić za pośrednictwem komputera z dostępem do internetu;
• funkcjonowanie tzw. zasady domniemanej niewinności – przedsiębiorca zawsze najpierw otrzymuje upomnienie i szansę wyjaśnienia, a jeśli już spotyka go kara, to jest to dużo łagodniejsza kara niż w Polsce;
• uproszczone formy ewidencjonowania działalności jednoosobowej;
• nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej;
• różne ulgi i dofinansowania.
Istnieje też jednak szereg „wad”, które w zależności od naszego punktu widzenia, mogą być utrudnieniami – większymi lub mniejszymi. Aby założyć działalność (niezależnie od formy prowadzenia działalności) wymagane jest przedstawienie dokumentu poświadczającego niekaralność. W przypadku zakładania spółek wymagany jest wysoki kapitał zakładowy.
Czy do prowadzenia działalności w Czechach niezbędne jest obywatelstwo czeskie lub przynajmniej zameldowanie? Nie. Wystarczy siedziba firmy na terenie Czech (może to być również wirtualne biuro), jednak niezbędna jest umowa najmu.
Do najpopularniejszych i dopuszczalnych form, w jakich można działać na terenie Czech należą: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz fundacje i stowarzyszenia.