JPK – jednolity plik kontrolny

Nowy rok corocznie stanowi spore wyzwanie dla przedsiębiorców i ich księgowych. Ustawodawcy w Polsce lubią zmieniać przepisy – czasem na lepsze, czasem na gorsze. Robią to często i niestety, zazwyczaj zmiany wprowadzane są w życie pierwszego dnia nowego roku. Nie inaczej będzie z 2018 rokiem – przywitamy go (oczywiście w żargonie księgowym) nową formą informacji księgowej – JPK.

Co to jest JPK?

Od 1 stycznia 2018 roku, wszyscy polscy przedsiębiorcy, bez wyjątku, będą zobligowani do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT, którą będą musieli wysyłać do fiskusa. Obowiązek ten dotyczyć będzie również tzw. mikroprzedsiębiorców.

JPK czyli jednolity plik kontrolny to kompleksowy zestaw informacji, zawierający dane o zakupach i sprzedaży danego podmiotu, wynikające z ewidencji VAT za wskazany okres rozliczeniowy. Okresem rozliczeniowym będzie pełen miesiąc – przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc, najpóźniej do 25 danego miesiąca złożyć plik kontrolny do fiskusa. Pierwszy plik kontrolny przedsiębiorca wygeneruje za pełen miesiąc styczeń 2018 – na wysłanie go będzie miał czas do 28 lutego 2018. Co ważne, JPK i jego obowiązkowe składanie dotyczy także przedsiębiorców, którzy dotychczas rozliczali się kwartalnie.

Jak złożyć JPK?

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że w grudniu 2017 uruchomi specjalną aplikację, dzięki której możliwe będzie szybkie i stosunkowo proste przygotowanie pliku JPK. Podmioty, które prowadzą już w tej chwili pełną księgowość elektroniczną są w zasadzie gotowe do składania takich plików i bez tej aplikacji. Jak zadziała aplikacja udostępniona przez MF? Przedsiębiorca będzie musiał tylko wprowadzić do odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego poszczególne faktury, a aplikacja zrobi całą resztę za niego.

JPK – po co?

Zacznijmy od tego, że składanie pliku JPK będzie obowiązkowe. Niezłożenie dokumentu na czas będzie skutkowało karą grzywny w wysokości 300 zł. Jak deklaruje Ministerstwo Finansów, celem wprowadzenia takiego rozwiązania jest wyłącznie uszczelnienie systemu podatkowego oraz przekazanie urzędom skarbowym kompletnej wiedzy o transakcjach, jakie przeprowadzają polscy przedsiębiorcy. Ministerstwo podaje jeden bardzo dobry ze swojego punktu widzenia argument – dzięki elektronicznym plikom JPK możliwe będą szybkie i dokładniejsze kontrole krzyżowe wystawionych faktur. Dzięki temu US będą w stanie szybciej wychwycić ewentualne nieścisłości.

Jeśli twoja księgowa lub księgowy obawiają się pliku JPK, mają wątpliwości co do tego jak poradzić sobie ze złożeniem deklaracji – nie czekaj na ostatnią chwilę. Zgłoś się do Biura Rachunkowego GRIMP – chętnie wesprzemy Ciebie i Twoją firmę w kwestiach księgowych. Pracuj z najlepszymi – pracuj z GRIMP!